Opublikowany przez: Monika C. 2020-11-06 12:53:42
Autor zdjęcia/źródło: Photo by bruce mars on Unsplash
Wiele kobiet, zachodząc w ciążę, planują po odchowaniu dzieci powrót do pracy. Niektórym to się udaje, innym nie albo kobiety zmieniają plany. Zarówno powrót do pracy, jak i decyzja o pozostaniu w domu jest spowodowana różnymi względami: ambicjonalnymi, bo lubią swoją pracę, ekonomicznymi lub koniecznością opieki nad chorym dzieckiem. Teraz naukowcy przyjrzeli się, jak w późniejszym wieku działa pamięć u kobiet, które wróciły do aktywności zawodowej i u tych, które pozostały w domu.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z California University w Los Angeles wzięło udział 6 tys. kobiet w wieku od 16 do 50 lat. Jak czytamy w radiozet.pl, naukowcy podzieli kobiety na 5 grup:
Pracujące kobiety, które nie mają dzieci
Pracujące matki, które mają męża (są w stały związku)
Niepracujące matki-mężatki
Pracujące samotne matki
Niepracujące samotne matki
W badaniu nie brano pod uwagę, czy kobieta wracała do pracy w pełnym czy nie wymiarze godzin oraz wolontariatu – badano wyłącznie kobiety, które wróciły do pracy zarobkowej.
Kobiety przez 12 lat, średnio co dwa lata, rozwiązywały testy pamięci, tak by uchwycić zmiany zachodzące w ich pamięci. Okazuje się, że kobiety, które wróciły do pracy po odchowaniu dziecka, nawet jeśli przerwa była długa, wykazywały się o 50% wolniejszym spadkiem pamięci po 55. roku życia.
Główny wniosek z przeprowadzonego badania jest taki, że zajmowanie się rodziną, nie jest tak dobre dla naszej pamięci jak aktywność zawodowa.
Wniosek z badania wydaje się ciekawy. Z jednej strony to, że kobieta “siedzi w domu” i zajmuje się rodziną lub określenie “urlop wychowawczy” są niesprawiedliwe. Zajmowanie się wieloosobową rodziną i domem, specjaliści porównują do zarządzania małym przedsiębiorstwem lub pracą na kilku etatach, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Okazuje się jednak, że dla kondycji pamięci znaczenie mają obowiązki wykonywane zarobkowo, co oczywiście też nie chroni całkowicie seniorek przed demencją.
Z ciekawością czekamy na dalsze badania na ten temat i przyglądamy się zmianom zachodzącym w społeczeństwie, polegającym na coraz częstszym włączaniu się mężczyzn do prowadzenia domu i opieki nad dziećmi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.